7/16/2019 5:31:00 AM | سه شنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۸
شنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۶:۴۵:۲۹
سرباز ماهر گزارش می‎دهد:
نگاهی به خدمت سربازی در کره شمالی
خدمت نظام وظیفه در کره شمالى اجبارى است و ارتش، نیروهاى موردنیاز خود را از طریق سربازگیرى تأمین می کند. نظام وظیفه، قبل از جنگ کره آغاز شد که به گسترش ارتش خلق انجامید. نظام وظیفه در کره شمالى با نام نویسى آغاز می شود. نام نویسى براى خدمت در سن ۱۴ سالگى انجام می شود و دو مرحله آزمایش هاى فیزیکى نیز در سن ۱۵ یا ۱۶ سالگى صورت می گیرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سرباز ماهر؛ کره شمالى بانام رسمى جمهورى دموکراتیک خلق کره با وسعتى برابر با 120 هزار و 538 کیلومترمربع در بخش شمالى شبه جزیره کره و در شرق آسیا واقع است. این کشور از جنوب با کره جنوبى و از شمال با جمهورى خلق چین هم مرز است و در شمال شرقى، مرز کوچکى با روسیه دارد.

جمعیت کره شمالى 24 میلیون نفر و پایتخت و بزر گترین شهر آن پیونگ یانگ است. زبان رسمى این کشور، کرهاى و واحد پول این کشور نیز وون کره شمالى است. از نظر تاریخى، شبه جزیره کره در اواخر سده نوزدهم تا اوایل سده بیستم توسط امپراتورى کره اداره می شد.

این شبه جزیره از سال 1905 به تصرف امپراتورى ژاپن درآمد و پنج سال بعد به طور رسمى بخشى از این کشور شد. با شکست ژاپن در جنگ جهانى دوم، قسمت شمالى به تصرف اتحاد جماهیر سوسیالیستى شوروى و قسمت جنوبى نیز به تصرف آمریکا درآمد. در سال 1948 دولت کمونیستى به رهبرى کیم ایل سونگ در بخش شمالى شبه جزیره کره تأسیس شد. به این ترتیب کره شمالى صاحب حکومتى متحد با بلوك شرق و کره جنوبى نیز صاحب حکومتى طرفدار غرب شد. درحالی که هر دو مدعى حکومت بر کل شبه جزیره بودند.

این اختلاف در سال 1950 به جنگ کره انجامید که در سال 1953 با پیمان آتش بس خاتمه یافت. حکومت کیم ایل سونگ در مدت زمان رهبرى خود ( 1948 تا 1994 ) کره شمالى را به کشورى منزوى تبدیل کرد که این انزوا پس از فروپاشى شوروى در سال 1991 تاکنون نیز ادامه یافته است.

پس از مرگ کیم ایل سونگ، پسرش کیم جونگ ایل رهبرى کشور را عهده دار شد و از سال 2012 نیز در پی مرگ کیم جونگ ایل، پسرش کیم جونگ اون رهبرى کشور را در اختیار گرفت.

جامعه کره شمالى یک جامعه کاملاً نظامى است. هیچ فردى از افراد جامعه بدون برنامه و خارج از سامانه دولت و حزب عمل نمی کند. هیچ رفت وآمدى بدون اجازه دولت انجام نمی شود و هرگونه مهاجرت باید با اجازه دولت صورت گیرد. هیچکس حق تردد و یا مسافرت از روستا به شهر و یا بین روستاها و شهرها را نیز ندارد. حزب حاکم تمام امور مردم را واپایش می کند.

 

 

دفاع از کشور به صورت رسمى بر عهده ارتش است. ارتش کره یا همان ارتش خلق، شامل سه نیروى زمینى، هوایى و دریایى است که یک میلیون و 106 هزار نفر نیروى فعال و هشت میلیون و 389 هزار نفر نیروى ذخیره دارد.

حضور نیروهاى نظامى آمریکا در کره جنوبى همیشه به عنوان خطرى علیه امنیت ملى این کشور و عاملى در جهت افزایش و تقویت نیروهاى مسلح در کره شمالى محسوب و همه ساله مقدار قابل توجهى از بودجه مملکت، براى هزینه هاى دفاعى صرف می شود. علاوه بر نیروهاى مسلح، عده‌اى نیز به عنوان نیروهاى امنیتى، مرزدار و شبه نظامى خلقى در کره فعالیت دارند که در صورت لزوم با سایر نیروهاى مسلح همکارى می کنند.

بیشتر سلاح هاى مورداستفاده در ارتش از نوع روسى و چینى است. با توجه به درآمد حاصل از فروش اسلحه به کشورهاى آفریقایى و خاورمیانه، تسلیحات، با ارزش ترین صادرات کره شمالى محسوب می شود. البته طى سال هاى اخیر و بنا به دلایلى مانند پایین بودن کیفیت سلاح هاى ساخت کره، دستیابى کشورهاى جهان سوم به بازار نزدیک تر و مناسب تر و همچنین تحریم هاى وضع شده علیه کره شمالى، میزان فروش تسلیحات این کشور کاهش یافته و درنتیجه درآمد ملى نیز رو به افول بوده است.

 

 

شاید نیروى زمینى ارتش کره شمالى و تجهیزات نظامى آن را بتوان نقطه قوت ارتش بزرگ این کشور دانست که در کنار توان اتمى، موشک هاى بالستیک و دوربردى که اخیراً با موفقیت آزمایش کرده است، باعث شده که مقامات سئول و واشنگتن این قابلیت ها را چالشى بزرگ براى امنیت خود بدانند. نیروى زمینى کره شمالى با توجه به در اختیار داشتن موشک ها و توپخانه دوربرد، در صورت بروز جنگ، به راحتى می تواند پایتخت کره جنوبى یعنى سئول را مورد هدف قرار دهد. نیروى زمینى این کشور که بزرگترین بخش ارتش کره شمالى را شامل می شود هم اکنون بیش از 70 درصد از توان نظامى خود را در اطراف منطقه غیرنظامى در مرز با کره جنوبى مستقر کرده است تا در صورت بروز هرگونه رویداد غیرمنتظره نظامى و رویارویى با نیروهاى این کشور یا ایالات متحده، سریعاً وارد عمل شوند.

بر اساس گزارش مقامات غربى، ارتش بزرگ و در حالت تهاجمى قرارگرفته کره شمالى، با وجود کمبود منابع و تجهیزات قدیمى و فرسوده می تواند بدون اخطار قبلى به سمت سئول پیشروى کند و ارتش این کشور توانایى وارد کردن خسارات شدید به کره جنوبى به ویژه در مناطق نزدیک به منطقه غیرنظامى بین دو کشور و شهر سئول را دارد.

درزمینه دریایى نیز طى سال هاى اخیر تعدادى از تجهیزات دریایى سطحى این کشور نوسازى شده و نیروى دریایى کره شمالى نیز پیشرفت هایى درزمینه ساخت زیردریایى هاى بومى باقابلیت حمل موشک هاى بالستیک داشته است. البته اگرچه زیردریایى هاى کوچک کره شمالى بسیار قدیمى هستند اما همراه با کشتى هاى کوچک جنگى این کشور، تهدید بزرگى براى همسایه جنوبى به شمار می روند. در نیروى هوایى نیز میراث اتحاد جماهیر شوروى و جمهورى خلق چین دیده می شود و دهه هاست که هیچ جنگنده جدیدى به نیروى هوایى این کشور اضافه نشده است.

خدمت نظام وظیفه در کره شمالى اجبارى است و ارتش، نیروهاى موردنیاز خود را از طریق سربازگیرى تأمین می کند. نظام وظیفه، قبل از جنگ کره آغاز شد که به گسترش ارتش خلق انجامید. در سال 1958 دولت تحت عنوان تصمیم شماره 148 ، خدمت نظام وظیفه را رسماً سه ونیم سال در نیروى زمینى و چهارسال در نیروى دریایى اعلام کرد. بعداً در سال 1993 این مدت به 10 سال و در سال 1996 نیز خدمت نظام وظیفه تا سن 30 سالگى افزایش یافت. همچنین در سال 2015 با تصویب دولت، خدمت وظیفه براى زنان نیز اجبارى شده و زنان بین 17 تا 20 سال، باید به مدت 3 سال در ارتش خدمت کنند. در کره شمالى علاوه بر خدمت نظا موظیفه، عضویت همه مردان 18 تا 45 ساله و زنان مجرد 18 تا 30 ساله در گاردهاى سرخ کشاورزان و کارگران نیز امرى اجبارى به شمار می رود.

نظام وظیفه در کره شمالى با نام نویسى آغاز می شود. نام نویسى براى خدمت در سن 14 سالگى انجام می شود و دو مرحله آزمایش هاى فیزیکى نیز در سن 15 یا 16 سالگى صورت می گیرد. در این آزمایش ها حداقل قد 148 سانتیمتر و وزن هم باید 43 کیلوگرم باشد. پس از پایان این آزمایش ها، فرد در سن 17 سالگى رسماً وارد خدمت نظام وظیفه شده و به دوره آموزشى فرستاده می شود.

البته شروع آموزش نظامى در کره شمالى از بدو ورود به دبستان است. در دوران دبستان کلاس هاى انضباطى، سازمان دهى و تشکیلات و اطاعت از دستور براى دانش آموزان گذاشته می شود. در دوران دبیرستان این آموزش گستردگى بیشترى می یابد و دانش آموزان تمامى فنون رزم انفرادى را همراه با کار عملى فرامی گیرند. ب هطورى که در سراسر کره هیچ دانش آموزى وجود ندارد که رزم انفرادى به ویژه تیراندازى را فرانگرفته باشد. با این حال فرد وظیفه خدمت خود را با دوره آموزشى پایه که به مدت دوماه در نیروى زمینى و تا سه ماه در نیروى هوایى و دریایى به طول می انجامد، آغاز می کند.

 

 

روش هاى آموزش تأکید بر تکرار و محفوظات دارند اما مهارت هاى تکنیکى و فیزیکى هم مد نظر هستند. در کره شمالى معافیت از خدمت به ندرت اتفاق می افتد. فقط کارگران ماهر، تکنسین ها، اعضاى بلندپایه سازمان هاى دولتى و حزبى و فرزندانشان از خدمت معاف می شوند.

مردان و زنان کره شمالى علاوه بر گذراندن دوران خدمت نظام وظیفه، در طول سال مدتى را نیز به یادگیرى آموزش هاى جدید نظامى و تمرینات عملى می پردازند. در طول دوره خدمت، مرخصى طولانى به مدت یک هفته یا بیشتر تنها یک یا دو مورد داده می شود.

سربازان در زمان خدمت اجازه ازدواج ندارند و باید مجرد باقى بمانند تا به سن 30 سالگى برسند. حجم غذاى کارکنان نظامى بسیار کم و محدود به میزان 600 تا 700 گرم در شبانه روز و بیشتر شامل غذاهاى آماده و همچنین غذاى گیاهى است.

 

 

در ارتش کره با توجه به طول مدت خدمت سربازى، سربازان پس از دوسال به دریافت درجه نائل می شوند. دریافت درجه در زمان درجه دارى به زمان بستگى ندارد و شش پایه تا رده گروهبان یکمى وجود دارد. درجه استوارى در ارتش خلق کره وجود ندارد. افراد جهت درجات افسرى نیز از میان نیروهاى ممتاز انتخاب و به دانشکده افسرى فرستاده می شوند. در کره شمالى کارکنان نیروى زمینى دو روز در هفته را به آموزش نظامى، سه روز را به کارهاى عمومى مانند کشاورزى، جاده سازى، ساختمان سازى و کار در جنگل می پردازند و باقى مانده هفته  را هم به نگهدارى تجهیزات و وسایل مشغول هستند. در اینجا همه رده ها به کار می پردازند به عنوان مثال اگر یک لشکر به کشاوزى برود، همه رده ها حتى فرماندهان عمده هم مشغول کار می شوند.


لینک کوتاه :http://sarbazmaher.ir/p=1112

دیدگاه ها و نظرات

دید گاه های ارسال شده توسط شما پس از تایید توسط مدیر در وب منتشر خواهد شد

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد

captcha